Obsah
1. Co je Magic Online?
2. Pro koho je Magic Online
3. Co to stojí
4. Client
4a. Downtime
5. Samotné hraní
6. Trade
7. Play Lobby
8. Turnaje
8a. Limited Queues
8b. Constructed Queues
8c. Scheduled Events
8d. League Play
8e. Magic Online Championships Series
8f. Pro Tour Qualifers
8g. Cube
9. Set redemption
10. Co dělat, když Magic Online přestane fungovat jak má?
1. Co je Magic Online?
Pokud jste se dostali na tuto stránku, pravděpodobně jste někde zaslechli, že existuje aplikace jménem Magic Online (oficiální zkratka je MTGO, avšak hráči, co hrají delší dobu, mohou stále používat zkratku MODO - Magic Online with Digital Objects). O co se jedná? Nejedná se o hru, ale o client, který vám umožní hrát karetní hru Magic: The Gathering v digitální podobě přes internet.
Karetní hra Magic: The Gathering v papírové podobě spatřila světlo světa v roce 1993. V roce 1999 Chris Green (CEO Leaping Lizard Software, Inc.) přišel s nápadem, že by pro Wizards of the Coast zkusil udělat client pro Magic: The Gathering. Od začátku roku 2001 WotC s Leaping Lizard Software zuřivě testovali a v roce 2002 se spustila uzavřená beta a později i ta otevřená (už jen v rukou Wizards of the Coast developer teamu). V červenci 2002 mohli všichni hráči vyzkoušet, jak Magic Online (ne)funguje. V současné době je k dispozici čtvrtá verze Magic Online wide bety.
Magic Online (resp. Wizards of the Coast) nabízí primárně přístup k organizovanému hraní (mimo casual hraní zadarmo). Dříve Magic Online kopírovalo turnajovou strukturu jako v papírové podobě. Dalo se tedy hrát 1v1, 8-man, Daily 4. kolové turnaje, různé premier eventy, Swiss nebo Single Elimination. V současné době se většina organizovaného hraní přesunula do podoby tzv. Leagues. Ty mají tu výhodu, že se dají odehrát kdykoliv a nemusí to být v kuse. Můžete tak třeba nadraftovat. První kolo odehrát hned po deck buildingu a další kola třeba o týden později. Premier eventy jsou stále Swiss turnaje s topkou. Navíc si Swiss strukturu ještě zachovala Vintage, která nemá dostatek hráčů pro ligové hraní. Jednou z předností Magic Online je Magic Online Championship Series, která trvá celý rok a je rozdělena na 12 sezón. Vítězové finále jednotlivých sezón jsou pozváni na Magic Online Championships, kde hráči hrají o 116 000 USD. Dále si na Magic Online můžete jednou za čas zahrát drafty nějaké starší sady (například 3x ROE, 3x Innistrad) nebo třeba Cube (Legacy, Vintage, Legendary, Modern nebo i jiné). Jedním z hodně netradičních formátů na Magic Online je Momir Basic, kde v balíku máte 60 basic zemí a můžete používat schopnost schopnost Momira Viga (Starting life total +4, X, Discard a card: Put a token into play as a copy of a random creature card with converted mana cost X. Play this ability only any time you could play a sorcery and only once each turn.).
Magic Online má svoji vlastní ekonomiku. Karty na Magic Online všechny původně pocházejí ze sealed produktů stejně jako v reálu (stejná cena produktů). Kusové karty se potom prodávájí nebo vyměňují na sekundárním trhu, který je součástí clientu. Měnou v Magic Online jsou Event Tickety (tixy), které se používají k placení vstupu na turnaje a nákupu karet/produktů od hráčů/botů a pochází také z obchodu Wizards of the Coast, kde cena 1 tixu se rovná 1 USD.
2. Pro koho je Magic Online?
Pokud přemýšlíte o tom, že byste chtěli zkusit hraní Magicu přes Magic Online, tak pravděpodobně máte důvod. Stačí si pak odpovědět, jestli Magic Online splňuje vaše požadavky nebo ne. Magic Online má totiž spoustu výhod i nevýhod.
Pokud se chcete zlepšit v hraní Magicu nebo obecně chcete hrát ve vysoce kompetitivním prostředí, tak vám Magic Online doporučím. Stejně tak, pokud už se v Magicu orientujete a chcete si prohloubit znalost pravidel a přesného fungování hry, protože se při hraní MTGO můžete lecčemu přiučit díky důrazu na přesné dodržování pravidel během her (MTGO vám neumožní hrát proti pravidlům).
Pokud jste se na tento článek dostali, protože jste noví hráči Magicu nebo byste se ho rádi naučili, tak vám nedoporučím MTGO, ale free-to-play hru jménem Magic Duels(i když je určitě lepší, aby vám hru ukázal v reálu živý člověk). Magic Duels nestojí žádné peníze a obsahuje velmi rozsáhlý návod jak hru hrát. Magic Online vás totiž nebude samo učit, jak hra funguje.
Klady
Zápory
Pokud si chcete vyzkoušet, jak se hraje přes Magic Online, můžete si stáhnout client a zkusit Free Trial, který je přístupný z Log In obrazovky. (stačí stáhnout MTGO, spustit a pod Log Inem kliknout na Play Free Trial). Tohle je dobré udělat pokud si nejste jistí, jestli client na vašem počítači poběží. Client se dá spustit víceméně skoro na všem, avšak vyžaduje dost paměti a dobrou grafiku (resp. paměť). Nedostatečná paměť grafiky může způsobovat časté odpojování od serveru a pomalé znovupřipojení na server (je 10minutový limit na připojení do hry, pak vás to z turnaje dropne).
3. Co to stojí?
Tohle je také něco, co si budete muset stanovit sami. Je to podobné jako s papírovou verzí - platíte za karty, produkt, vstupné na turnaje atd. V turnajích budete vyhrávat různé ceny a podle toho se postupně ukáže, co vás vlastně hraní na Magic Online bude stát (dá se to i dost přesně spočítat).
Vše to ale začíná koupí účtu. Účet stojí 10 USD. Pokud nejste z Ameriky, tak vás to navíc bude ještě stát nějakou tu daň navíc. Zaplatit se dá přes PayPal nebo kreditní/debetní kartu. Po zaplacení za účet se nelekejte, že se nemůžete přihlásit. Účet se musí aktivovat (toto vyžaduje akci od vás) a chvíli potrvá než dostanete úvodní produkt.
Jakmile bude účet aktivní, můžete si otevřít startovní balíček, který dostanete k účtu. Obsahuje 650 karet do začátku, 5 Event Ticketů a 20 New Player Pointů (a pět Avatarů – pro váš vzhled během hry). Event Tickety (tixy) jsou víceméně měna na Magic Online. Cena jednoho takového ticketu je plus mínus rovna 1USD (v našich končinách je bohužel cena jednoho tixu vyšší kvůli dani).
Pokud chcete hrát constructed bude vás asi zajímat přibližná pořizovací cena balíku. Bez balíku si totiž nezahrajete. Ceny níže uvedené se týkají kompetitivních balíků (ty, které pravidelně dosahují dobrých umístění na turnajích). Cena může být u některých balíků i výrazně nižší, ale jestli si chcete zahrát „plnohodnotnou“ verzi něčeho jako Abzan Aggro, Jund, Grixis Delvera nebo Mentora, počítejte s cenou spíše z toho dražšího konce.
Formát | Cena |
Standard | 100USD - 450USD |
Modern | 250USD - 1000USD |
Legacy | 400USD - 1600USD |
Vintage | 800USD - 1200USD (omlouvám se Dredgi, nezahrnula jsem ho do svého intervalu) |
Ať už budete hrát limited nebo constructed, bude vás dále pravděpodobně zajímat vstupné na turnaje. Respektive, zda pro vás má cenu hrát určitý turnaj nebo ne. Ve zkratce mohu říci toto (a budu upřímná): Pokud nejste dostatečně dobří, musíte počítat s tím, že se vám vynaložené peníze opravdu nevrátí.
Pokud je vaše Win Percentage alespoň 68% (pokud váš rating bude aspoň nad 1800 s tím, že v průměru budete hrát s hráčem, co má rating 1680), tak budete víceméně na nule. Musíte se ale vyhýbat formátům jako třeba Limited Pack per win Swiss (kde musíte vyhrát a jste pořád v mínusu) nebo 4-3-2-2 draft queues (je zde o booster na ceny méně oproti 8-4 a vstupné se zaplatí s odřenýma ušima jen vítězi).
4. Client
Magic Online si můžete stáhnout zde -> http://magic.wizards.com/en/content/download
Minimum požadavky | Optimální požadavky | |
Operační sytém | Windows Vista | Windows 7 64bit |
Procesor | Pentium 4 alespoň 2GHz | Intel Core i Series nebo ekvivalent |
Pamět | 1 GB pro 32-bitový systém 2GB pro 64-bitový systém | 4GB |
Paměť grafické karty | 128MB | HW akcelerace, 512MB |
Rozlišení | 1024x768 | 1280x1024 nebo vyšší |
Místo na disku | 650MB | 1GB |
Internetové připojení | širokopásmové připojení (broadband) | širokopásmové připojení (broadband) |
Zde si vytvoříte účet (případně přes odkaz z clienta) -> https://accounts.onlinegaming.wizards.com/accountsignup.aspx
Po přihlášení se můžete podívat jak client vypadá a co kde najdete.
První tlačítko na liště je Home. Tam se nachází nějaké novinky (mimo jiné i informace o tom, když se na modu něco pokazí), nejbližší naplánované turnaje a buddylist, kam si můžete přidávat uživatele, se kterýma chcete hrát, tradovat etc. Nově se zde nachází možnost přidat se do jedné z Leagues. (jinak ligy normálně najdete pod Constructed Tournaments -> Leagues)
Collection je místo, kde najdete vaší sbírku. Ta je rozdělena na kusové karty (Cards) a ostatní produkty (Other Products). V Other Products se bude nacházet váš začáteční balíček. Až ho otevřete tak se rozdělí na další produkty - 650 kusových karet, 5 tixů, 20 New Player Pointů a 5 Avatarů. V Collection záložce se také nachází vaše trade bindery, kam můžete dávat karty a produkty, co chcete vyměnit nebo prodat. V Collection také budete vytvářet a upravovat svoje balíky (nebo je načítat z textového souboru, csv nebo Magic Online formátu - DEK).
Play Lobby. V lobby najdete všechny turnaje a hry, které čekají na hráče nebo právě probíhají (i ty co už skončily, takže se třeba můžete podívat jak rychle se naplní nějaký konkrétní turnaj). Skrze lobby se můžete přihlásit na turnaje. Jsou dvojího typu - Scheduled a Queues (On Demand turnaje).
- Scheduled (plánované) mají přesně stanovený začátek a omezený počet hráčů (min/max). Je dobré se tedy přihlásit včas pokud se jedná o oblíbený formát nebo turnaj (v současné době to moc nehrozí, že by se naplnili, protože byl nedávno velký odliv hráčů, avšak bude se omezovat kapacita na MOCS). Všechny větší turnaje se nachází právě zde (RPTQ, MOCS, Daily Events, Power Nine Challenge).
- Queues jsou turnaje, které jakmile se naplní, tak se spustí. Primárně jde o 8-many (turnaj pro 8 hráčů), avšak dají se zde také hrát 2-many (jeden proti jednomu), kde si zahrate jeden match o nějaké player pointy. Queues jsou buď Single Elimination (SE) nebo Swiss a podle toho jsou dávané ceny. Pro více informací si vyhledejte plánované turnaje na oficiálních Magicových stránkach (dostanete se na stránku vypadající přibližně takhle -> http://magic.wizards.com/en/articles/archive/events-schedule-2015-09-16). Pokud už máte nainstalovaný a spuštěný client stačí kliknout na Prize Structure u některého z turnajů a dostanete se k popisu struktury všech turnajů.
Store je oficiální Wizards of the Coast obchod, kde si můžete koupit za opravdové peníze aktuální produkty nebo tixy (samozřejmě s daní a za plnou cenu). Vstup do obchodu je pro drtivou většinu hráčů naprostý omyl, protože stejně jako v papírovém Magicu existuje sekundární trh (viz trade), na kterém můžete požadovaný produkt sehnat levněji. Pokud si ale chcete redeemovat nějakou sadu (pokud nasbíráte celou konkrétní edici, můžete si ji nechat poslat v papírové podobě na svou adresu – karty vám pak z účtu zmizí a je to možné jen u některých edic a jen po určitou dobu), budete se muset obchodem proklikat.
Account obsahuje veškeré informace o vás (včetně vašeho ratingu) a vašich hrách včetně replayů. Tyto data se ukládají u vás na počítači a pokud smažete cache clientu příjdete o tyto údaje kompletně. Zde se také nachází veškeré nastavení vašeho clienta (např. nastavení zvuku/zobrazení, zarážky, nastavení ukládání draft logů, nastavení upozornění etc.). Vše co zde nastavíte je jen pro ten počítač, na kterém jste Magic Online spustili. Na jiném počítači si budete muset vše znovu nastavit a nebudete mít přístup k replayům atd.
Help.Jak už název napovídá, jedná se o všechny informace, které by vám měly pomoci vyznat se v clientu (jak se ovládá a kde co je). Dozvíte se také, kam se obrátit, když něco nebude fungovat.
Posledním tlačítkem na horní liště je Chat. Zde se buď můžete připojit do nějaké místnosti nebo mluvit s jednotlivými uživateli. Je zde také možnost Chat with Support. Pokud někdy budete potřebovat pomoct s clientem nebo nebudete vědět jak něco funguje, stačí napsat zde a někdo z ORC (Online Response Crew) vám pomůže nebo vás odkáže na více informací/Customer Support.
4a. Downtime
Když už jste se rozkoukali po clientu, přišel čas vám sdělit jednu důležitou informaci. Ve středa odpoledne našeho času nastává několikahodinový downtime, který obvykle končí kolem osmé nebo deváté večer (více informací na oficialních Magicových stránkách - Events Schedule).Před a po downtimu běží Magic Online v tzv. no pay módu. Znamená to, že po určitou dobu nejde tradovat, vstupovat do turnajů atd. (nedá se platit prostě). Dají se však normálně hrát hry a rozehrané turnaje normálně doběhnou. O tom, co se dá nebo nedá, budeme před downtimem přímo v MTGO upozorněni.
Nejlepší zdroj informací ohledně probíhajícího downtimu (i všeho ostatního) je na Magic Online Twitteru. Jakmile máte podezření, že se MTGO chová, jak by nemělo, nebo není online, když by mělo, koukněte se na Twitter. WotC dost rychle podává informace o tom, co se děje.
5. Samotné hraní
Doporučila bych vám nepouštět se do žádného hraní za peníze dříve, než se seznámíte s clientem. Neznalost toho, jak vše funguje, vám může prohrát hru. Nejspíše vám i ze začátku (než se naučíte používat zkratky a nebudete hledat, kde co je) přijde, že 25 minut na jedno kolo je málo (pokud vám dojde čas během zápasu, automaticky prohráváte celý zápas).
Tím se dostávám k první věci, na kterou si budete muset zvyknout. Jedná se o timer.
Na každé kolo turnaje je určitý časový limit stejně jako na turnajích v reálu. Jedná se sice také o 50 minut (obvykle), avšak tento čas je rozdělen na dvě části. Každý hráč má 25 minut na to, aby odehrál všechny hry (promyslel a udělal všechna rozhodnutí a vše potřebné odklikal). Hráč, kterému dojde časový limit, rozehraný zápas okamžitě prohrává. Proto je dobré vědět a zvážit, že některé balíky jsou více náročné na čas a některé se nedají pomalu ani hrát (combo elfové).
První věc, co udělejte, je nastavení zarážek v průběhu kola. Toto můžete nastavit v Account -> In Duel Settings nebo v průběhu hry (v průběhu hry lze nastavení libovolně měnit přímo v okně hry jen si musíte napřed lištu unlocknout kliknutím na ikonku zámečku). Horní zarážky vás v dané fázi zastaví v soupeřově kole, dolní ve vašem.
Příklad: Pokud hrajete balík, který potřebuje hrát něco ve svém Upkeepu, udělejte si zarážku ve vašem Upkeepu (dolní zarážky). Pokud třeba hrajete Cryptic Command a máte v plánu tapnout oponentovi bytosti na začátku combatu, udělejte si zarážku v oponentově Beginning of Combat stepu (horní zarážky). Pokud ji tam nemáte a nechcete ji tam regulérně mít, tak si v průběhu hraní vzpomeňte, že si ji tam chcete dát před tím, než ten Cryptic Command budete chtít zahrát. Když to neuděláte, už není cesty zpět a soupeř vás vesele projede svými bytostmi a vám nezbude nic jiného než mlácení hlavou o stůl.
Naučte se používat klávesové zkratky (nebo klikat hodně rychle myší)
EDIT: Wizards of the Coast před nějakou dobou změnilo klávesové zkratky. Mimo jiné si je však hráči mohou nastavit sami pod záložkou Account. V závorce se nachází předešlý hot key.
1 (F2) | Ekvivalent kliknutí na tlačítko OK. Ve většině případů to znamená, že předá prioritu. |
5 (F3) | Vypne Auto-yield |
2 (F4) | Předá prioritu do dalšího kola nebo dokud nemůžete nějak reagovat (znamená to, ale že můžete útočit a deklarovat blokery musíte vždy) |
E (F5) | Držením klávesy F5 se můžete podívat co máte na stole za Morphy nebo Manifesty (nebo jiné face down karty) |
6 (F6) | Předá prioritu po zbytek kola. To znamená, že vás to nenechá na cokoliv reagovat. Používat jen když je nutno. |
7 (F7) | Dá automaticky na stack více instancí jedné ability. |
3 (ALT + Y nebo F9) | Zkratka pro YES. |
4 (ALT + N nebo F10) | Zkratka pro NO. (ne vždy funguje, např. u doplácení Xových spellů se tomu moc nechce) |
Q (Z) | Zoom pokud máte kurzor nad nějakou kartou. |
Esc | Zruší danou akci. Pokud třeba něco cílíte nebo hrajete tak to zruší. |
CTRL + Z | Zpět (u dávání many do poolu) |
W (M + klik na zemi) | Dá vám do poolu automaticky barvu, která ta země produkuje jako první. |
CTRL | Pokud budete někdy chtít zahrát více spellů, abyste oponentovi nepředali prioritu budete muset držet při hraní spellu klávesu CTRL. |
Kliknutí pravým tlačítkem na battlefield se dostanete k dalším možnostem podle toho, v jaké fázi hry se nacházíte. Ale vzdát hru vás to nechá vždy (Concede Game). Je zde například možnost Attack with All, což vám umožní zaútočit všemi bytostmi do oponenta nebo nějakého planeswalkera (pokud máte více bytostí na stole šetří to čas).
Když kliknete pravým tlačítkem na nějakou kartu na stacku, tak vám to umožní nastavit auto-yield. Pak nebudete muset potvrzovat každý trigger nějaké karty (týká se to ale pouze té konkrétní kopie karty). I pokud tohle nebudete běžně používat, je dobré o tom vědět, protože jsou i takoví hráči, kteří se budou pokoušet vás nechat vytimeoutovat tím, že budou triggerovat nějaké ability pořád dokola. Pokud si nenastavíte auto-yield, tak vám každý trigger může nějakou tu sekundu zabrat, stačí ale nastavit auto-yield a čas vám to nezabere žádný (pokud na nějaký trigger, ale budete chtít někdy zareagovat, musíte si auto-yield vypnout).
6. Trade/Sekundární trh/Boti
Upozornění pro začátek: Pokud vyhrajete nějaké boostery, neotvírejte je. .
EDIT (AKH): Treasure Chesty jsou dalším produktem, který můžete vyhrát. Jedná se víceméně o tří-karetní boostery, které mohou obsahovat na jednom slotu Modernovou rare nebo mythic rare kartu, kartu z předem vybraného seznamu (například Rishadan Port) nebo kartu z Conspiracy 2, Commander 16. Obsah Treasure Chest se mění a jejich obsah závisí na tom, kdy je otevřete, ne kdy jste je vyhráli. Na druhém a třetím slotu jsou obvykle Common nebo Uncommon z aktuální sady. Informace o tom, co Treasure Chesty v současné době obsahují je zde.. Po velké nespokojenosti hráčů s tím, že Chesty se nedaly prodávat se Wizardi rozhodli a udělali je Tradeable. Chesty se dají prodat kolem 2.6 tixů. Osobně bych doporučila Chesty prodávat avšak můžete je i otevírat, protože jejich hodnota se obvykle na rozdíl od boosterů opravdu blíží jejich prodejní hodnotě.
Zpět k boosterům. pokud nějaké vyhrajete buď je použijte jako vstupné na nějaký další limited turnaj nebo je prodejte a vezměte si za ně tixy. Otevírání boosterů v reálu se příliš nevyplácí a na Onlinu to platí xkrát více. Je to ideální způsob, jak z 3.75 tixu vyrobit 0.002 tixu. Karty na Magic Online stojí obvykle zlomek ceny než v reálu (to se netýká některých starých karet, které naopak na MTGO stojí o dost více než v reálu). Většina foilových karet obvykle stojí méně než jejich normální verze (je obtížné nasbírat celou edici ve foilu, abyste si ji mohli redeemovat). Výjimkou jsou foilové mythicy, ze sad, které se dají redeemovat. Ty pak mohou stát úplně nepředstavitelnou částku (třeba 75 tix za Foil Hooded Hydra). Pokud nevíte, co karty stojí, zjistěte si to (v průběhu draftu třeba nebo ideálně před ním, osobně oužívám price sheety z MTGGoldfish)
Pokud chcete tradovat na modu, je třeba si dávat pozor. 99% transakcí totiž budete uzavírat s BOTY (za chvilku si pojem vysvětlíme). Než se pustíte do nějakého tradu tak si zkontrolujte, co karty stojí a v chatu s botem si ty ceny zkontrolujte. Jeden bot vám totiž klidně za kartu, co stojí pár tixů, nabídne něco jako 0.005 tix. Pro sledování cen můžete použít například MTGGoldfish.com nebo nějaký jiný obchod (mtgotraders, goatbots etc.).
Když budete koukat na okno s trade, uvidíte, že se tam nachází spousta nabídek od 'botů'. Jsou to skripty, které ovládají něčí účet a provádějí transakce. Boti mohou mít malé sbírky nebo to může být celá rodina botů s kartami na všechny formáty. Ceny u jednotlivých botů se liší a je na vás, najít si ty nejlepší. V současné době se vyplatí nakupovat a prodávat u Goatbotů.
Pokud možno, je dobré tradovat s co nejmenším okruhem botů. Ceny karet jdou až na tisícinu tixu a co během obchodu zbude (po zaokrouhlení na celé tixy), vám u bota zůstane jako kredit. Při obchodování s velkým množstvím různých botů se pak může stát, že budete mít v součtu relativně dost tixů u spousty botů, ale nebudete mít možnost je využít (od bota si můžete „vybrat“ pouze celé tixy). U některých karet na Vintage a Legacy však nebudete mít moc na výběr a budete si muset vybírat podle toho, jestli kartu někdo vůbec má.
Někteří boti se chovají opravdu všelijak (programují se je sami uživatelé). Když zjistíte, že nějaký bot vykupuje určitou kartu a pak ji od vás nevezme, neznamená to vždy, že ji nevykupuje. Pokud kartu třeba nabízíte spolu s dalšími produkty (třeba boostery), je možné, že si kartu nevezme. Nebo ji naopak vezme, jen pokud mu dáte i ty boostery. Mějte tu trpělivost a zkuste případný trade udělat po částech (ideálně po jednotlivých položkách, těch dražších).
Pokud nějaký bot nabízí, že vykoupí nějakou kartu po 5 tixech a je ochoten jich koupit až 8, neznamená to, že dostanete za všech osm kopií 5 tixů. Cena se obvykle s každým playsetem karty snižuje (nebo jedné kopii pokud se třeba jedná o foilový mythic nebo kus Power Nine nebo jiné drahé karty jako je třeba Rishadan Port). To jen, kdyby vás náhodou napadlo si nakoupit spoustu kopií nějaké karty a pak na tom vydělávat. Je lepší si karty kupovat po playsetech (pokud se jedná o dražší kusy) a prodávat také po čtyřech (pokud tohle budete dělat jako člověk a ne bot).
Pokud chcete něco nabízet jako člověk, napište do nabídky na začátek HUMAN SELLING nebo HUMAN BUYING - podle toho jestli chcete něco prodat nebo koupit. Stejně tak pokud chcete vyhledat živé hráče, co něco nabízejí nebo shánějí, napište do vyhledávání HUMAN (viz screenshot).
Ceny karet se mění a to docela rychle. Pokud se stane nějaká změna na formátu a spousta lidí začne nějakou kartu rychle nakupovat, bude cena stoupat. Stejné je to i v případě, že se lidi najednou začnou karet zbavovat (před rotací nebo po změně banlistu, oznámení, že bude nové promo jako třeba teď Griselbrand atd.). Tohle s cenou zahýbe hodně. Avšak v tom prvním případě stačí den počkat a cena se obvykle zase ustálí někde níže. V případě masového prodeje se to obvykle moc nezlepší a ceny ve skutečnosti druhý den mohou mít třeba 10 procentní hodnotu (o dost menší obvykle, dávám jako příklad).
Tohle je graf Path to Exile (z mtggoldfish). Na konci července lidé začali dostávat tohle promo a tak cena rychle klesla na čtvrtinovou hodnotu.
7. Play Lobby Rooms
Abyste si zahráli přes Magic Online, budete se muset dostat do Play Lobby. Zde si pomocí filterů vyberete, kde a co chcete hrát.
- První volba je mezi Constructed turnaji, Limited turnaji a Constructed Open Play.
- Dále si pak u turnajů můžete vybrat jestli chcete zobrazit Queues, což jsou turnaje, které až se naplní tak se spustí nebo Scheduled turnaje, které jsou předem ohlášené a mají pevně stanovený začátek.
U limited turnajů se pak ještě nachází jedna volba a tou jsou Release Queues (ty jsou k dispozici jen když vyjde nová sada).- Pak si můžete jak u limited turnajů tak constructed vybrat formát. V limited najdete drafty, sealed decky, 4-boosterové sealed decky.
- Eventy mohou být phantom (karty vám po limited turnaji nezůstanou) nebo normální (karty vám zůstanou).
- Pak si ještě můžete vybrat jestli chcete vidět jen Swiss turnaje (odehrajete všechna kola turnaje) nebo Single Elimination (po prvním prohraném zápase v turnaji končíte).
- U constructed si budete vybírat mezi Standardem, Modernem, Legacy, Vintage, Pauper, Momir Basic.
- Just Starting Out Out je místnost určená novým hráčům. Zde hráči obvykle zkoušejí, jak Magic Online funguje a hrají s balíkem postaveným z karet, co do začátku dostanou. Zde se také odehrávají hry hráčů, co si chtějí jen Magic Online vyzkoušet, aniž by si museli kupovat účet (sem se dá dostat přes Log In obrazovku, kde je možnost Free Trial. Můžete si pak client vyzkoušet s nějakým balíčkem kvality balíku z Duels of the Planeswalkers).
- Just for Fun je místnost určená pro hráče, co si chtějí zahrát pro zábavu. Spousta hráčů zde odehrává jen jednu hru, takže se vám bude často stávat, že druhou hru oponent vzdá pokud si nenastavil 'Single Game'.
- Getting Serious je místnost, která je věčně prázdná. Pokud si hráči organizují nějaký turnaj sami, obvykle se odehrává zde. Například Pauperové turnaje pořádané PDCMagic nebo Vintage Swiss skrze Gatherling.
- Tournament Practice je místnost, kde hráči zkoušejí svoje decky na nadcházející turnaje.
Jak to u online her bývá, v každé z těchto místností najdete hráče, co vám budou nadávat, stěžovat si nebo hrát s deckem, který by v té místnosti podle vašeho názoru být neměl (Chat se schovat sice dá, ale je spojen s game logem, kde například zjistíte kam oponent dává karty z mechaniky Scry.). Stejně tak hráči mají možnost vzdát kdykoliv v průběhu hry. V prvních dvou místnostech se často stává, že nebudete hrát více jak jednu hru. V tournament practice spousta lidí po mulliganu do čtyř (jen příklad) také vzdá.
8. Turnaje (Events)
EDIT: Viz 8d. League Play.
V současné době normální organizované hraní přešlo na hraní ve forem lig (League). Je to turnaj, do kterého vstoupíte, ale nemusíte odehrát celý turnaj okamžitě. Budete hrát svoje kola, kdy budete chtít. To v případě limited znamená, že máte neomezeně času na deckbuilding, u draftů počkáte na pod a nadraftujete, avšak poté budete hrát cross-pod, u constructed to znamená, že prostě budete hrát, kdy chcete, ale může se vám občas stát, že budete hrát s někým, kdo má jiné skóre nebo s někým na koho už jste narazili.
Ligy kopírovali původně strukturu Swiss i Single Elimination eventů. Například 6-2-2-2 draft stále existuje, ale jmenuje se Intermediate Draft League.
Info najdete na Wizardím supportu. Link níže stále platí pro neligové hraní, to znamená pro Premier Eventy, 2-many a Vintage Daily.
Aktuální informace o současných turnajích se dozvíte na stránkách Wizards of the Coast Customer Supportu.
Přikládám seznam pravidelných turnajů. Kromě těchto pravidelných turnajů je možné si čas od času zahrát phantom Cube drafty (vstup 10tix/100PPs), drafty starších sad nebo se zúčastnit Preliminary PTQ (vstup 30tix/300PPs). Stejně jako v reálu existují na Magic Online Prereleasy a Releasy sad. Prerelease má však dvou-týdenní zpoždění oproti reálu a trvá tři dny. Release trvá následující dva týdny (+3 dny do downtimu). V průběhu prereleasu se platí vstupné na limited turnaje jen v Event Ticketech. Od Releasu se pak už dá normálně platit i boostery.
8a. Limited Queues
New to Magic Online Phantom Swiss Draft
- Vstupné: 4 New Player Pointy
- Doba trvání: 10 minut na stavění decku, 2 kola po 54 minut
Počet výher | Ceny | QP |
2 | 5 pěti-karetních boosterů aktuální sady | 0 |
1 | 3 pěti-karetní boostery aktuální sady | 0 |
0 | 1 pěti-karetní booster aktuální sady | 0 |
Single Elimination Fast Build 8-4 Draft
- Vstupné:
- 14 Event Ticketů
2 Event Tickety, 3 boostery daného formátu (např. teď 3x BFZ)
140 Play Pointů - Doba trvání: 5 minut na stavění decku, 3 kola po 50 minutách (8 hráčů)
Umístění | Ceny | QP |
1 | 8 boosterů aktuální sady | 2 |
2 | 4 boostery aktuální sady | 1 |
Single Elimination 4-3-2-2 Draft
- Vstupné:
- 14 Event Ticketů
2 Event Tickety, 3 boostery daného formátu (např. teď 3x BFZ)
140 Play Pointů - Doba trvání: 10 minut na stavění decku, 3 kola po 50 minutách (8 hráčů)
Umístění | Ceny | QP |
1 | 4 boostery aktuální sady | 1 |
2 | 3 boostery aktuální sady | 0 |
3-4 | 2 boostery aktuální sady | 0 |
Pack-per-Win Swiss Draft
- Vstupné:
- 14 Event Ticketů
2 Event Tickety, 3 boostery daného formátu (např. teď 3x BFZ)
140 Play Pointů - Doba trvání: 10 minut na stavění decku, 3 kola po 50 minutách (8 hráčů)
Počet výher | Ceny | QP |
3 | 3 boostery aktuální sady | 1 |
2 | 2 boostery aktuální sady | 0 |
1 | 1 booster aktuální sady | 0 |
4-Booster Swiss Sealed
- Vstupné:
- 18 Event Ticketů
2 Event Tickety, 4 boostery daného formátu (např. teď 4x BFZ)
180 Play Pointů - Doba trvání: 20 minut na stavění decku, 3 kola po 50 minutách (8 hráčů)
Počet výher | Ceny | QP |
3 | 6 boosterů aktuální sady | 1 |
2 | 3 boostery aktuální sady | 0 |
1 | 1 booster aktuální sady | 0 |
Phantom Swiss Sealed
- Vstupné:
- 6 Event Ticketů
60 Play Pointů - Doba trvání: 10 minut na stavění decku, 3 kola po 50 minutách (8 hráčů)
Počet výher | Ceny | QP |
3 | 94 Play Pointů | 1 |
2 | 45 Play Pointů | 0 |
1 | 24 Play Pointů | 0 |
1 | 12 Play Pointů | 0 |
6-2-2-2 Swiss Draft
6-2-2-2 Swiss draft je používán u starších sad. V současné době, kdy je aktuální sada Battle for Zendikar jsou k dispozici drafty Magic Origins, Khans of Tarkir/Fate Reforged a Dragons of Tarkir/Fate Reforged.- Vstupné:
- 14 Event Ticketů
2 Event Tickety, 3 boostery daného formátu (např. 3x ORI nebo 2xKTK/1xFRF)
140 Play Pointů - Doba trvání: 10 minut na stavění decku, 3 kola po 50 minutách (8 hráčů)
Počet výher | Ceny | QP |
3 | 6 boosterů dané/daných sad | 1 |
2 | 2 boostery dané/daných sady | 0 |
8b. Constructed Queues
8-Player Single Elimination
- Formát:
- Standard
Modern
Legacy - Vstupné:
- 6 Event Tickety
60 Play Pointů - Doba trvání: 3 kolo o 50 minutách (8 hráč;)
Umístění | Ceny | QP |
1 | 2 boostery aktuální sady, 120 Play Pointů | 2 |
2 | 1 booster aktuální sady, 80 Play Pointů | 1 |
3-4 | 60 Play Pointů | 0 |
Two-Player Queue
- Formát:
-
Momir Basic
Pauper
Standard
Modern
Legacy
Vintage - Vstupné:
- 2 Event Tickety
20 Play Pointů
- Doba trvání: 1 kolo o 50 minutách (2 hráči)
Umístění | Ceny | QP |
1 | 30 Play Pointů | 0 |
2 | 5 Play Pointů | 0 |
New to Magic Online Standard
- Vstupné: 2 New Player Pointy
- Doba trvání: 1 kolo o 54 minutách (2 hráči)
Umístění | Ceny | QP |
1 | 3 pěti karetní boostery aktuální sady | 0 |
2 | 1 pěti karetní boostery aktuální sady | 0 |
8c. Scheduled Tournaments
Constructed Daily Events (Swiss)
Daily turnaje probíhají pravidelně v průběhu dne několikrát. Např. Standard a Modern se spustí šestkrát za den ve 4 hodinových intervalech. Ale Legacy se hraje méně a Vintage není ani každý den. Ve středu je všech turnajů méně, protože je pravidelný downtime.
- Formát:
-
Standard
Modern
Legacy
Vintage - Vstupné:
- 12 Event Ticketů
120 Play Pointů - Doba trvání: 4 kola o 50 minutách (16-256 hráčů), každé kolo začne dvě minuty po dohrání všech zápasů z předchozího kola.
Počet výher | Ceny | QP |
4 | 6 boosterů aktuální sady, 360 Play Pointů | 3 |
3 | 3 boostery aktuální sady, 180 Play Pointů | 1 |
Limited Daily Events (Swiss)
- Formát: Sealed Deck
- Vstupné:
- 26 Event Ticketů
2 Event Tickety a 6 boosterů dané sady
260 Play Pointů - Doba trvání: 20 minut na stavění decku, 4 kola po 50 minutách (16-256 hráčů), každé kolo začne dvě minuty po dohrání všech zápasů z předchozího kola.
Počet výher | Ceny | QP |
4 | 11 boosterů aktuální sady, 360 Play Pointů | 3 |
3 | 6 boostery aktuální sady, 180 Play Pointů | 1 |
2 | 3 boostery aktuální sady, 180 Play Pointů | 0 |
New to Magic Online Phantom Sealed
New to Magic Online Phantom Sealed deck probíhá jen v pátek, sobotu a neděli.
- Vstupné: 5 New Player Pointů
- Doba trvání: 3 kola po 54 minutách (8-128 hráčů), každé kolo začne dvě minuty po dohrání všech zápasů z předchozího kola.
Počet výher | Ceny | QP |
3 | Deck Builder's Essentials a 5 pěti karetních boosterů aktuální sady | 0 |
2 | Deck Builder's Essentials a 2 pěti karetních boosterů aktuální sady | 0 |
1 | 2 pěti karetní boostery aktuální sady | 0 |
0 | 1 pěti karetní booster aktuální sady | 0 |
8d. Leagues
Na Magic Online se dá zúčástnit tzv. ligy. Jedná se o 5kolový turnaj, kde ale nemusíte odehrát všechny hry hned za sebou. Prostě si zahrajete kdy máte chuť. Po odehrání pěti zápasů pro vás liga končí. V současné době jsou k dispozici 3 ligy - standardová, modernová a pauper. Ligy začínají po downtimu v určeném datu a končí přibližně o měsíc později středečním downtimem.
Ligy hrajou všechny možné druhy hráčů a tomu odpovídá i škála decků, které potkáte. Můžete si zahrát proti někomu s tier 1 deckem a druhé kolo budete hrát proti decku, co se blíží nějakému sealed decku.
- Formát:
- Standard
Modern
Pauper - Vstupné:
- 8 Event Ticketů
80 Play Pointů - Doba trvání: 5 kolo o 50 minutách (32-4000 hráčů)
Počet výher | Ceny | QP |
5 | 2 boostery aktuální sady, 150 Play Pointů | 3 |
4 | 1 booster aktuální sady, 120 Play Pointů | 1 |
3 | 80 Play Pointů | 0 |
2 | 40 Play Pointů | 0 |
1 | 20 Play Pointů | 0 |
0 | 10 Play Pointů | 0 |
8e. Magic Online Championships Series
Magic Online Championship Series Preliminary
Aby se hráč mohl zúčastnit tohoto turnaje, musí v průběhu sezóny (jeden měsíc) nasbírat 15 Qualifier Pointů. Pak se může přihlásit na nějaké Preliminary, které probíhají od středy do pátku v předem daný termín. Hráči s 6:0 a 5:1 se kvalifikují na Magic Online Championships Series Final konající se v sobotu a v neděli po MOCS Preliminary turnajích.
- Formát: ohlášen dopředu
- Vstupné: 15 QP dané sezóny
- Doba trvání: 6 kolo o 50 minutách
Počet výher | Ceny | QP |
6 | 1 premium foil promo karta (teď Griselbrand) | 35 |
5 | 1 normální promo karta | 35 |
4 | 1 normální promo karta | 0 |
Magic Online Championship Series Final
O víkendu po Preliminaries se koná finále MOCS.
- Formát: ohlášen dopředu
- Vstupné: 35 QP dané sezóny
- Doba trvání: Swiss 6-10 kol o 50 minutách podle počtu hráčů (33-672), Top 8 Single Elimination
Umístění | Ceny | QP |
1 | Pozvánka na Magic Online Championship daného roku, pozvánka na nadcházející Pro Tour, pozvánka na Pro Tour Challenge, 1 foilový set aktuální sady, 180 boosterů aktuální sady, 1 premium foil promo karta | 0 |
2 | 1 set aktuální sady, 144 boosterů aktuální sady, 1 premium foil promo karta | 0 |
3-4 | 72 boosterů aktuální sady, 1 premium foil promo karta | 0 |
5-8 | 54 boosterů aktuální sady, 1 premium foil promo karta | 0 |
9-32 | 24 boosterů aktuální sady, 1 premium foil promo karta | 0 |
33-64 | 1 premium foil promo karta | 0 |
8f. Pro Tour Qualifiers
Pokud se chcete dostat na Pro Tour, můžete se na něj kvalifikovat i přes Magic Online. Je to mimo jiné nejlepší způsob, kde 'utratit' přebytečné Play Pointy. Abyste se kvalifikovali na Pro Tour, musíte se nejdříve zúčastnit PPTQčka a pokud možno ho vyhrát. Jedná se o relativně malé 5kolové turnaje. Za výsledek 5:0 nebo 4:1 dostanete červený nebo modrý token (Chandra nebo Jace). Ten vám umožní přihlásit se na PTQ Finals daného formátu (každý token má kromě barvy určené, jestli je na Limited nebo Constructed - pokud máte token ze Standard PPTQ můžete ho použít na Modernové PTQ). Token, který dostanete, nemusíte použít v dané sezóně, ale můžete ho použít i v nadcházející sezóně. V další sezóně je vámi vyhraný token smazán z účtu.
Pokud vyhrajete jedno z 16 PTQček, budete kvalifikování a pozváni na daný Pro Tour a Pro Tour Challenge. Pro Tour Challenge je speciální turnaj pro hráče, co se kvalifikovali na Pro Tour přes Magic Online. Jedná se o 4-kolový turnaj konající se v neděli na Pro Touru ve stejném constructed formátu jako PT. Hráči kromě 1500USD za účast vyhrají ještě určitý počet digitálních boosterů (stejně, jako když se dostanete na Pro Tour, musíte podepsat spoustu papírů. Nárok na ceny a proplacení cesty atd. máte jen tehdy, pokud se opravdu PT a PT Challenge zúčastníte (to jen kdyby někoho v Honolulu napadlo dělat něco jiného než hrát kartičky^_^).
Constructed Pro Tour Qualifier Preliminary
- Formát: ohlášen dopředu (Standard, Modern)
- Vstupné:
- 30 Event Tickets
300 Play Points - Doba trvání: 5 kolo po 50 minutách (17-128 hráčů)
Počet výher | Ceny | QP |
5 | Pozvánka na PTQ Finals, 18 boosterů aktuální sady | 4 |
4 | Pozvánka na PTQ Finals, 12 boosterů aktuální sady | 2 |
3 | 9 boosterů aktuální sady | 0 |
Limited Pro Tour Qualifier Preliminary
- Formát: ohlášen dopředu (Sealed)
- Vstupné:
- 30 Event Tickets
300 Play Points - Doba trvání: 20 na stavění decku, 5 kolo po 50 minutách (17-128 hráčů)
Počet výher | Ceny | QP |
5 | Pozvánka na PTQ Finals, 12 boosterů aktuální sady | 4 |
4 | Pozvánka na PTQ Finals, 9 boosterů aktuální sady | 2 |
3 | 6 boosterů aktuální sady | 0 |
Constructed/Limited Pro Tour Qualifier Finals
- Formát: ohlášen dopředu (Standard, Modern, Sealed)
- Vstupné: Pozvánka
- Doba trvání:
- Constructed: Základní část Swiss, počet kol podle počtu hráčů, 50 minut na kolo (33-672 hráčů), Top 8 Single Elimination
Limited: 20 minut na stavění decku, Swiss, počet kol podle počtu hráčů, 50 minut na kolo (33-672 hráčů), Top 8 Single Elimination(draft)
Umístění | Ceny | QP |
1 | Pozvánka na nadcházející Pro Tour, pozvánka na příslušnou Pro Tour Challenge, 1 premium foil set aktuální sady, 108 boosterů aktuální sady | 15 |
2 | 108 boosterů aktuální sady, 1 premium foil set aktuální sady | 15 |
3-4 | set aktuální sady, 54 boosterů aktuální sady | 15 |
5-8 | 54 boosterů aktuální sady | 15 |
9-32 | 24 boosterů aktuální sady | 0 |
8g. Cube, Flashback drafty a Gauntlety
Cube
Čas od času je na MTGO možné zahrát si Cube. Cube je pool karet (360 karet minimum pro 8 hráčů), který je zamíchán a rozdělen do balíčků, které se pak draftují jako u normálního draftu. Cube může být jakéhokoliv druhu od cuby obsahující Power Nine spolu s nejsilnějšími kartami z celé Magicové historie až po all-common cube. Na Magic Online je čas od času možnost si zahrát jednu z takových cube. Jedná se o cuby s velmi silnými kartami. Byla zde např. Legacy cube, která obsahuje 360 velmi silných karet avšak neobsahuje Power Nine nebo karty typu Time Vault. Obsahuje spoustu potvor a noncreature spelly jsou v menšině. Holiday/Vintage cube obsahuje více karet (bývalo 720). Obsahuje o hodně více noncreature spellů (a artefaktů) a mimo jiné i Power Nine. Nedávno jsme měli možnost zahrát si Legendary Cube, ve které veškeré bytosti byly legendární.
Určitě vás nepřekvapí, že se jedná o phantom eventy.
- Formát: Cube draft
- Vstupné:
- 10 Event Tickets
100 Play Points - Doba trvání: 10 minut na stavění decku, Swiss/Single Elimination, 3 kola, 50 minut na kolo (8 hráčů)
Flashback drafty
Od ledna roku 2016 budou na Magic Online modernové flashback drafty každý víkend. Sady budou různé každý z těchto víkendů. Nebude se jednat o Phantom eventy jako tomu bylo cvičně v poslední době, ale bude se hrát s 'opravdovými' boostery a karty vám zůstanou. Vstupné bude zlevněno na 10 tix nebo 100 Play Pointů, je možnost platit i boostery a dvěma tixy. Udělené ceny budou jen v Play Pointech.8. Set Redemption
Pokud na Magic Online posbíráte kompletní set nějaké sady (ať už normální nebo foil), máte možnost ho vyměnit za příslušný kompletní set ve fyzické podobě. Ne všechny sety se dají redeemovat např. speciální sety jako jsou Vintage Masters, Modern Masters nebo Tempest Remastered se redeemovat nedají. Redeemovatelné sety se dají vyměňovat jen po omezenou dobu - obvykle dva roky. Tahle výměna digitálního setu za papírový stojí 25USD za set. Je pak ještě třeba zaplatit poštovné, které pro naše končiny činí 30USD. Poštovné je fixní, je jedno jestli je to za jeden set nebo více, proto je lepší redeemovat po více setech.
9. Stinná stránka moda
Magic Online není perfektní program. Každý týden je nová verze, která může pro někoho znamenat, že Magic Online najednou přestane fungovat. Pokud is moc s počítačem nerozumíte, můžete zkusit, co je popsáno a ukázáno ve videu níže. Každopádně platí, že pokud máte problém s Magic Online, budete se muset obrátit na Wizards of the Coast Customer Support (nebojte se jich, nekoušou).
FAQ
1. Jak poznám kolik se bude hrát kol u základní části premier eventů?
MTGO vám nikde počet kol u premier eventů neukáže, ale pomocí této tabulky si ho můžete zjistit.
Počet hráčů | Počet kol |
2 | 1 |
3-4 | 2 |
5-8 | 3 |
9-16 | 4 |
17-32 | 5 |
33-64 | 6 |
65-128 | 7 |
129-212 | 8 |
213-384 | 9 |
385-672 | 10 |
672-1248 | 11 |
2. Dá se něco udělat s tím, že je očividné, že jsem si v draw stepu líznul kartu s mechanikou Miracle?
V Account-> In-Duel Settings najdete možnost Miracle Bluffing.
3. Dají se nějak zobrazit všechny karty, co na modu vyšly?
Ano, dají. V Magic Online existuje něco jako Quantity Slider. Defaultně je na hodnotě jedna. To znamená, že MTGO zobrazuje všechny karty, co vlastníte alespoň jednou. Když tento slider posunete na hodnotu 0, zobrazí i karty, co nevlastníte. Zobrazí všechny karty, pokud nemáte použité nějaké filtry.
4. Je povoleno s někým splitnout ceny?
Stejně jako u turnajů s papírovými kartami, můžete se s oponentem ve finále domluvit na splitu. Výsledek nesmí být ovlivněn nabídkou tixů, boosterů nebo jiných věcí, co nejsou součástí cen turnaje (invite, QPčka, boostery, PP nejsou tradovatelné!). Toto je považováno za podplácení a je zakázáno (př. Dám ti pět tixu, když vzdáš.). Ceny, které splitnete, si musíte rozdělit sami a Wizards of the Coast neručí za to, že se ceny k vám dostanou (když je vám oponent po turnaji nepošle, máte smůlu a můžete si za to sami).
4. MTGO mi automaticky odmítá trade requesty/nemůže trade request poslat.
Toto se stává často, ale stačí restartovat MTGO.
5. Je možné někde vidět replaye odehraných zápasů z předchozích turnajů? (občas jsou nějaké vidět na youtube, kde se k nim dá dostat?)
Replaye z turnajů jiných hráčů (i vás) se opravdu dají na MTGO zobrazit, ale jen po omezenou dobu po skončení turnaje (přibližně 15 minut u non-premier eventů, 12 hodin u premier eventů). Musíte daný turnaj najít a zakliknout si "Show Past Rounds". Pak uvidíte tabulku se všemi zápasy. Kliknutím na skóre dané dvojice se vám ukáže možnost spustit replay.
Má to však háček. Po skončení replaye můžete okno s hrou jen zavřít a to mimo jiné zavře celý turnaj. Pokud chcete vidět další replay musíte celý proces projít znovu.
Je možné, že budete mít k fungování MTGO další otázky nebo vás napadne něco, co by v návodu ještě mělo být, klidně pište do komentářů nebo mě kontaktujte na FB případně kdekoliv jinde, kde mě najdete.
Snad vám můj návod používání MTGO usnadní a pokud se na něm rozhodnete hrát, ať se vám při hře daří.
No comments:
Post a Comment